У Службі безпеки України відкрилась фотовиставка “УПА. Історія нескорених”

27 травня в Службі безпеки України відкрилась фотовиставка “Українська Повстанська Армія. Історія нескорених”. Виставка є спільним проектом Служби безпеки України та Центру досліджень визвольного руху, за сприяння Українського інституту національної пам’яті. В експозиції представлено понад півтисячі фотографій, документи з радянських та німецьких архівних джерел, внутрішні документи Організації Українських Націоналістів та УПА.

Унікальність фотовиставки у тому, що вона побудована на змістовній науково-джерельній базі з використанням фотоілюстративного та інформаційно-довідкового матеріалу і доносить до громадян цілісну та науково обґрунтовану картину Українського визвольного руху середини ХХ сторіччя.

До відкриття виставки Службою безпеки надруковано ілюстрований каталог “Українська Повстанська Армія: історія нескорених” (автори – співробітники Центру досліджень визвольного руху).

Детальніше про виставку


У відкритті виставки взяли участь представники органів влади та громадських організацій, дипломати, вчені, митці, історики та науковці.

Як зазначив в.о. Голови СБ України Валентин Наливайченко: «Усі розсекречені документи з історії Українського визвольного руху та його протистояння тоталітарному комуністичному режиму свідчать про те, що Український визвольний рух мав антирадянську спрямованість та загальноєвропейське значення. Разом з тим, протягом багатьох десятиліть тема ОУН і УПА, Українського визвольного руху була предметом політичних спекуляцій та ідеологічного міфотворення з боку комуністичного режиму. Нав’язані тоді суспільству стереотипи базувалися на замовчуванні правди про історичне минуле українського народу. Створювані протягом багатьох років ідеологічні штампи даються взнаки і досі – у тенденційному сприйнятті і оцінках частиною наших громадян діяльності ОУН і УПА. Саме тому Служба безпеки України приділяє пріоритетне значення архівно-пошуковій роботі, вивченню, розсекреченню та оприлюдненню архівних документів НКВД-КГБ про Український визвольний рух 1920-1950 років, які збереглися в архівах СБ України», – наголосив керівник СБУ. «Вислів, який пронесли українці багато століть, звучить так: «Слава Україні!», а відповідають: «Героям слава!». Служба безпеки України впевнена, що герої, справжні герої України, стануть відомі кожному», – підкреслив Валентин Наливайченко.

Під час відкриття виставки від імені Колегії СБУ було нагороджено Почесною відзнакою Служби безпеки України із врученням нагрудного знаку сина Головного командира УПА, Героя України Романа Шухевича – Юрія Шухевича, медаллю «За мужність і відвагу» ветеранів УПА Мирослава Симчича та Степана Семенюка.

Звертаючись до присутніх, ветеран УПА Степан Семенюк сказав: «Ми не думали в 1953 році на каторзі в Норильську, що дочекаємось того дня, коли зможемо говорити вільно про те, що було. І, слава Богу, ці часи настали. УПА – це було одиноке українське військо, яке боролося за Українську державу і захищало народ».

Для широкого загалу виставка демонструватиметься з 2 червня ц.р. у приміщенні Центру культури і мистецтв СБ України (вул. Ірининська, 6). Під час роботи виставки заплановано проведення “круглих столів” за участю науковців, краєзнавців, представників громадських і студентських організацій.

З лютого 2008 року матеріали цієї виставки частково були представлені у Донецьку та Одесі, а після демонстрації у Києві планується показати її мешканцям інших регіонів України.

Відгуки про виставку і спогади ветеранів визвольного руху буде скеровано до Українського інституту національної пам’яті для подальшої систематизації.

* * *

На виконання Указу і доручень Президента України Віктора Ющенка щодо всебічного вивчення та об’єктивного висвітлення історії українського визвольного руху Служба безпеки проводить системну роботу із розсекречення і оприлюднення матеріалів з історії ОУН та УПА.

Минулого року невідомі раніше документи Галузевого державного архіву СБУ опубліковані у двох томах серії “Літопис УПА” та двотомному збірнику про життя і діяльність Головного командира УПА “Роман Шухевич у документах радянських органів державної безпеки (1940-1950)”. Перший том збірника про Р. Шухевича був презентований журналістам і представникам громадськості 30 червня 2007 р. – у день 100-річчя Головного командира УПА, а другий – 13 жовтня, напередодні 65-ої річниці створення УПА.

Спільно з Українським інститутом національної пам’яті (УІНП) започатковано і регулярно проводяться громадські історичні слухання за результатами роботи групи істориків, які досліджують документи з архіву СБУ. Оприлюднені матеріали свідчать про загальноукраїнський характер діяльності підпілля ОУН і УПА, зокрема на Сході і Півдні України, активну участь представників інших національностей в Українському визвольному русі.

Готуються нові збірники розсекречених документів – про діяльність агентурно-бойових груп НКВС, про польсько-український конфлікт під час Другої світової війни, про життя і діяльність Степана Бандери, 100-річчя від дня народження якого відзначатиметься наступного року. За матеріалами відомчого архіву та обласних архівів створюється фотоархів історії УПА, який планується розмістити у мережі Інтернет для ознайомлення усіх бажаючих та ідентифікації осіб, зображених на фото.

Прес-центр СБ України

,

 1. #1 від магдалена в Травень 13th, 2010 - 15:35

  Hello

  I am looking for memories of Theodor Mosuriak, an Ukrainain-Catolic Father, who was in Insurgent Ukrainan Army. He wrote his memories in Canada.

  May be you have heard about him or you can find any information about this book.

  Thank you in advance for your help.

  Magdalena

(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
 1. Трекбеків немає

SetPageWidth