Про книгу

УКРАЇНСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМІЯ. ІСТОРІЯ НЕСКОРЕНИХ

Відповідальний редактор та упорядник Володимир В’ятрович
Авторський коллектив: В. В’ятрович, Р. Грицьків, І. Дерев’яний, Р. Забілий, А. Сова, П. Содоль

Львів, Центр досліджень визвольного руху, 2007

Ідея

Ідея створити науково-популярну історію УПА є доволі давньою. Засновуючись, Центр досліджень визвольного руху поставив собі за мету проводити ретельну наукову роботу з вивчення різних аспектів боротьби українських повстанців. Наша робота завжди мала добрий відгук серед зацікавлених. Проте на всіх наших презентаціях та інших заходах неодмінно звучало настирливе прохання: «Дайте почитати щось про УПА загалом». Очевидно, що ми не могли не відгукнутися на цей запит, тож розпочали роботу над чотирирічним проектом «Українська Повстанська Армія. Історія нескорених».

Етапи реалізації

Першим етапом його реалізації стала однойменна фотовиставка, яка вирушила в мандрівку по Україні весною 2007 року. Завданням виставки було доступно розповісти усім охочим про УПА – її виникнення, історію розвитку, людей, які її творили. Розповісти найзрозумілішою мовою – мовою світлин. Успіх цього проекту особливо мобілізував нас на підготовку книжкового варіанта виставки, який ми доповнили новими матеріалами, суттєво розширивши виставковий текст. Так з’явилася ця книга. Її авторами є наукові співробітники ЦДВР: Володимир В’ятрович, Роман Грицьків, Ігор Дерев’яний, Руслан Забілий, Андрій Сова та відомий дослідник історії УПА із США Петро Содоль.

В результаті колективної роботи вийшла доволі велика книга – 352 сторінки альбомного формату.

Унікальність

Унікальність Історії, окрім іншого, визначається ще й тим, що вона містить кількарівневий, так званий гіпер-текст. Перший утворює основний текст, що популярно розповідає про повстанську армію. Його організовано за проблемно-хронологічним принципом, щоб, з одного боку, передати динаміку розвитку УПА, а з іншого – детально схарактеризувати окремі її риси. Тут мова йде про витоки та становлення армії, що завершилось до кінця 1944 року. В наступній частині подається характеристика окремих аспектів функціонування УПА. Завершальні розділи книги розповідають про тривалу антирадянську боротьбу повстанців після 1944 року, про репресивні заходи радянської системи, спрямовані на те, щоб придушити визвольний рух, та про долю тих упівців, які потрапили в табори.

Другий рівень книги складають додаткові тексти до кожного розділу. Вони подають інформацію про певні явища, фокусуючи увагу читача на важливих моментах. Це короткі енциклопедичні довідки, наведені в низу сторінки, та витяги з документів і спогадів учасників подій, котрі, сподіваємось, допоможуть читачеві краще відчути дух тієї епохи.

І нарешті, третій, можливо, найважливіший рівень – це світлини. У книзі їх використано кілька сотень. На більшості з них зображені досі невідомі нам «безіменні» герої, – ці фотографії не мають підписів. Тим не менше, ми вирішили давати до своєї книги і такі знімки, вважаючи, що вони також несуть важливу інформацію.

Над книгою працювала велика команда, окрім істориків — це і наш дизайнер Ольга Сало, редактор Віктор Мартинюк, і багато інших, про кого ми постаралися згадати у книзі. Неоціненну допомогу надав Головний командир УПА Василь Кук, який не лише давав важливі зауваження, але ще в кінці серпня встиг написати відгук, сьогодні вміщений на обкладинці книги: «На цю книгу вже давно чекали в Україні, де не вщухають суперечки щодо ролі УПА у вітчизняній історії. Чіткий, аргументований виклад, велика кількість фактів, документів, світлин, а головне — оригінальний, новаторський спосіб їхньої подачі роблять її незамінною для всіх, хто хоче робити власні висновки стосовно важливих проблем минулого. Ця книга — належна данина пам’яті учасникам збройної боротьби».

  1. Коментарів немає
(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
  1. Трекбеків немає

SetPageWidth