У Львівському Інформаційно-довідковому залі представили нові документи

Сьогодні, 28 січня в Інформаційно-довідковому залі у Львові відбулась виставка  оригіналів та оцифрованих  копій документів, що їх в архіві УСБУ у Львівській обл. виявили та опрацювали  науковці Центру досліджень визвольного руху та Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» у рамках проекту, підтриманого Львівською облдержадміністрацією.  

У відкритті виставки та презентації  оцифрованих копій  документів, що поповнили  бази ІДЗ,  взяли участь: керівник архівного підрозділу УСБУ у Львівській обл. Юрій Пелех, директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий, начальник управління внутрішньої політики ЛОДА Ігор Ожиївський, в.о. директора Центру досліджень визвольного руху Василь Стефанів, кандидат історичних наук Андрій Козицький, відома українська письменниця та громадська діячка Ірина Калинець. 

«Минулого року у молодих науковців Центру досліджень визвольного руху, з’явилася ідея започаткувати роботу з виявлення і дослідження документів. Згодом до них долучились і працівники Музею «Тюрма на Лонцького». Ми будемо продовжувати таку роботу» - зазначив директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.

Нові  документи Галузевого державного архіву СБУ поповнили бази Інформаційно-довідкового залу. Окрім цього це документи архіву Управляння СБУ у Львівській області -439 документів (3700 аркушів)  із справ діячів українського підпілля Софії Лагодич та Євгена Пришляка. 

У архіві Управління Служби безпеки України у Львівській області опрацьовано  серед іншого сім пакетів повстанських документів, що фігурують як речові докази у кримінальних справах Євгена Пришляка та Софії Лагодич.  

Опрацювання виявлених документів відбувалося  у рамках Проекту здійснення пошуку та опрацювання документів з історії визвольного руху 1940-50-их рр. в Архіві УСБУ у Львівській області. Ці матеріали очікують на належне опрацювання науковцями. Реалізація спільного проекту ГДА СБУ, ЦДВР, та ЛОДА  дозводяє підготувати до введення у науковий обіг маловивченого чи взагалі невідомого матеріалу, та відповідно його систематизувати.  Пошуковці копіюють відібрані справи та описують їх із зазначенням вихідних даних, супроводжуючи короткими інформаціними анотаціями та біографічними довідками.

Інформаційно-довідковий зал дає змогу науковцям та зацікавленій громадськості у вільному доступі опрацьовувати ці та інші матеріали із фондів ГДА СБУ.

«Сьогодні ми представили те, що зробили упродовж минулого року і це лише невеликий клаптик нашої роботи. ЦДВР спільно з СБУ проводить дослідження з репресій, які каральні органи НКВД проводили на Західній Україні та в Україні загалом. Цього року ми запросимо ще раз громадськість Львова для того, щоб показати новий етап нашої роботи та нові документи, які стануть відомими і доступними», - розповів в.о. директора Центру досліджень визвольного руху Василь Стефанів.

На виставці оригіналів із речових доказів до кримінальних справ Софії Лагодич  та Євгена Пришляка  представлено артефакти, що належать до їхніх особистих предметів: записники, бофони, брошури, синьо-жовті паперові прапорці, витинанка «Тризуб», ілюстрації до підручника з історії України, листівки до Великодня, Різдва та Шевченківських днів, а також такі документи, як листівка із зображенням гетьмана Івана Мазепи та короткими відомостями про нього, друковане фото Степана Бандери, машинописи на цигарковому папері присяги члена ОУН та Молитви українського революціонера, агітаційні листівки та заклики, звернення ОУН до балтійських народів, карикатури, календарі, а також повідомлення родин про загибель повстанців та інше. 
 
Загалом документальний масив із речових доказів до справ Софії Лагодич та Євгена Пришляка стосується пропагандивної роботи та розкриває суть роботи технічної ланки, районного та надрайонних проводів, крайової референтури СБ тощо. Тематично документи можна згрупувати як підпільні видання пропагандивно-виховного характеру, звіти, листування із провідниками і референтами СБ надрайонних проводів, звітні документи надрайонів (загальне звітування про ситуацію в терені); особисті записи окремих  надрайонних провідників та референтів СБ, підпільне діловодство (формуляри, різноманітні книги обліку і звітності, біографічні дані повстанців та ін.) та робочі матеріали. Деякі з документів є фрагментарними у кількох ідентичних примірниках. Їх видруковували та готували до підшивки як цілісно, так і окремими розділами.

 
Задемонстровані матеріали, окрім історичної, мають також і надзвичайну музейну цінності, вони можуть лягти в основу експозиції НММ«Тюрма на Лонцького» та наглядно розкрити роботу підпілля визвольного руху, а зокрема видавничо-пропагандивну діяльність ОУН та УПА. 

Щодо підпільних видань то авторство 12 із них належить Софії Лагодич, яка підписувала їх літературним псевдонімом «Левич У.» Її робочі матеріали розкривають особливості роботи автора, редактора та секретаря у підпіллі. Твори (окремі вірші, оповідання) збереглися у первісному варіанті, писані в зошиті або на аркушах із зошита олівцем чи чорнилом. Деякі з них переписувалися начисто в остаточному варіанті, до якого вносилися авторські правки. Після видруку на машинці, що видно із окремих таких документів, їх коригували та ще раз правили. До окремих видань виготовляли ілюстрації, які запозичувалися із легальних українських видань міжвоєнного періоду. Такі ілюстрації переводили через кальку на цигарковий папір і розфарбовували, або чітко промальовували простим олівцем і наводили тушшю. Таких ілюстрацій збереглося кілька у різній стадії виконання. Палітурки до календарців виготовлялися методом трафарету в різних кольорах. Збереглися їхні палітурки (як завершені, так і не промальовані до кінцевого варіанту), а також сам трафарет, вирізаний із цупкого матеріалу на полівініловій основі. Окрім цього збереглися словники (легальні видання) та вирізки із радянських газет, що ними автори чи звітодавці користувалися під час роботи. 

В цілому  документи датуються періодом 1948-1951 рр. і висвітлюють діяльність підпілля ОУН на теренах Львівського Краю ОУН. У загальному за документами із справ Софії Лагодич та Євгена Пришляка можна розкрити організаційну структуру,  особливості й напрямки діяльності та стан підпілля ОУН на теренах Львівщини в 1949-1951 рр.  

Довідка 

Лагодич Софія – «Зена», «Ліда», «Надійка».

Народилася у 1923 р. на хуторі Морози (Боброїдська сільська рада) Магерівського району Львівської області. Тут проживала до відходу в підпілля ОУН у 1945 р. Працювала друкаркою у технічному звені Жовківського надрайонного проводу до 1949 р. Весною 1949 р., після розформування технічного звена, перейшла до Ново-Яричівського районного проводу ОУН де теж працювала друкаркою до 1950 р. У цьому році перейшла до Жовківського надрайонного проводу, де виконувала ті ж функції друкарки. Захоплена в полон військами МГБ 21.07.1953 р. у лісах Жовківщини.

Писала вірші і оповідання про підпілля під псевдонімом «У. Левич».

Під час  слідства не давала жодних показів, відмовлялася від підпису протоколів допиту та прийому їжі. Судово-медичною експертизою  визнана психічно хворою та скерована у Казань на примусове лікування при в’язничній тюрмі. Подальша доля не відома. 
 
Євген Пришляк – «Ярема», «Чорнота».

Народився 13 грудня 1913 р. в Миколаєві Львівської області. Закінчив у 1930 р. Торговельну  школу у Львові. В ОУН вступив  у 1929 р. Брав активну участь у діяльності підпілля, за що польською владою був засуджений у 1935 р. Із ув’язнення звільнився у 1939 р. після початку Другої світової війни. Брав участь у роботі Похідних груп на сході України в 1941 р. Після арешту гестапо перебував у німецькій тюрмі в 1941-1942 р. У 1942 р. звільнився із в’язниці (обставини не відомі) та працював у м. Миколаїв Львівської області в УДК. У 1944 р. відомий, як керівник боївки СБ на Дрогобиччині. У 1945 р. призначений окружним референтом СБ Дрогобицької області. У 1946 р. переведений на таку ж посаду в Городоцьку округу ОУН. У 1949-1950 рр. очолював  референтуру СБ Львівського Крайового проводу ОУН, а у грудні 1950 р. призначений Крайовим провідником ОУН Львівського Краю. 22 січня 1952 р. захоплений в полон у криївці військами МГБ. Засуджений до кари смерті, яку замінили на 25 років таборів. Звільнився 25 січня 1977 р. Помер 3 грудня 1987 р. у м. Миколаїв Львівської області.   
 
Інформаційно-довідковий зал УСБУ у Львівській обл. працює щодня із14.00 до 17.00. Вихідні дні - субота, неділя. Адреса ІДЗ: м.Львів, вул. Вітовського, 38; тел. 258-82-67. 

Прес-центр ЦДВР

Контакт для преси:  299 45 15

, , , ,

  1. Коментарів немає
(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
  1. Трекбеків немає

SetPageWidth