Служба безпеки України пропонує ФСБ російської федерації співпрацю у галузі розсекречення та оприлюднення документів тоталітарного режиму

СБУ проводить активну роботу із розсекречення та оприлюднення архівних матеріалів із власних архівів, які висвітлюють функціонування радянського тоталітарного режиму.
Найбільший масив документів, що висвітлюють функціонування тоталітарного режиму та його карально-репресивної системи міститься в архівах російської Федеральної служби безпеки, які успадкували матеріали центрального керівництва ЧК-ГПУ-НКВД-МГБ-КГБ.

Минулого року архівісти ФСБ, услід за СБУ, розпочали процес віднайдення та оприлюднення цілого ряду важливих матеріалів, зокрема й з історії УПА та Голодомору в Україні. Зважаючи на це, Служба безпеки України виступила з ініціативою укладення угоди між архівами СБУ та ФСБ РФ. В рамках такої співпраці Україна пропонує Росії обмін досвідом у сфері віднайдення та оприлюднення документів тоталітарного режиму, започаткування спільних видань, конференцій та круглих столів.

«Переконані, що об’єднання зусиль українських та російських архівістів стане запорукою швидкого подолання наслідків важкого тоталітарного минулого, жертвами якого були обидва народи», — відзначив Голова СБУ Валентин Наливайченко.

Нагадаємо, що в рамках роботи із розсекречення та оприлюднення досі таємних архівних матеріалів Службою безпеки України налагоджено ефективну співпрацю із партнерами з інших країн. Наприклад, результатом співробітництва із польським Інститутом національної пам’яті стало видання кількох спільних книг, проведення конференцій, презентацій та зустрічей архівістів обох країн. Аналогічна співпраця започатковується із архівістами Литви та Німеччини, що зберігають та вивчають документи органів державної безпеки комуністичного періоду.

Прес-центр ЦДВР за повідомленням прес-центру СБУ
сdvr_lviv@yahoo.com
тел./факс: +38(032) 2994515, +38-063-6286869

Довідка про діяльність СБУ в галузі розсекречення

Служба безпеки України в рамках процесу «декадебізації» з ініціативи Голови СБУ Валентина Наливайченка проводить активну роботу із розсекречення архівних фондів карально-репресивної системи Радянського Союзу.

Для вивчення архівних документів19 грудня 2007 року СБУ створено робочу групу істориків.

9 січня 2008 року радником Голови СБУ Вантина Наливайченка призначено к.і.н. Володимира В’ятровича, в обов’язки якого входило налагодження роботи з архівними матеріалами з питань визвольного руху та репресій за часів радянської влади, які зберігаються в архівах СБУ, координування дослідницької співпраці СБУ з відповідними організаціями.

Впродовж 2008 року СБУ в рамках проекту «Громадські історичні слухання» розсекретила та оприлюднила великий масив історичних документів.

Тривала науково-дослідна робота СБУ та відкриття доступу до секретних архівів отримали відгук у Російській Федерації — наприкінці травня 2008 року ФСБ вперше розсекретила декілька документів зі свого архіву. Ці документи стосувалися історії ОУН та УПА на Україні.

2 жовтня 2008 року при Галузевому державному архіві Служби безпеки України розпочав роботу Відкритий електронний архів (Інформаційно-довідковий зал), першочергове завдання якого — спрощення доступу та використання документів із Архіву СБУ. На сьогодні такі зали відкрито також у Харкові, Одесі, Сімферополі та Севастополі.

22 жовтня Володимира В’ятровича призначено Директором Галузевого державного архіву Служби безпеки України.

23 січня Президент України Віктор Ющенко підписав Указ № 37/2009 «Про розсекречення, оприлюднення та вивчення архівних документів, пов’язаних з українським визвольним рухом, політичними репресіями та голодоморами в Україні».

На підставі цього Указу Служба безпеки України СБУ знімає останні обмеження доступу до документів радянського періоду та розпочинає широкомасштабну роботу із розсекречення документів радянської карально репресивної системи.

Крім роботи з власними архівами, СБУ як контролюючий орган в сфері державної таємниці здійснює контроль зняття грифів секретності та виконання указу Президента іншими органами влади України.

, , ,

  1. Коментарів немає
(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
  1. Трекбеків немає

SetPageWidth