В архіві “Яд Вашем” немає досьє на Романа Шухевича

за матеріалами брифінгу про окремі результати діяльності СБ України та про підсумки візиту урядової делегації за участі СБУ до меморіального комплексу “Яд Вашем” в Ізраїлі

На брифінгу радник Голови СБУ, співробітник Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук Володимир В’ятрович зосередив свою увагу на результатах візиту урядової делегації до меморіального комплексу “Яд Вашем”.

БРИФІНГ: “ПІДСУМКИ ВІЗИТУ УРЯДОВОЇ ДЕЛЕГАЦІЇ ЗА УЧАСТІ СБУ ДО МЕМОРІАЛЬНОГО КОМПЛЕКСУ ЯД ВАШЕМ В ІЗРАЇЛІ”

Українська сторона двічі зверталася до керівництва “Яд Вашем” з проханням ознайомитися із матеріалами досьє про Романа Шухевича, про наявність якого 6 грудня 2007 р. заявив Голова ради Меморіалу Йосиф Лапід: 18 грудня офіційного листа надіслав Державний комітет архівів України, через кілька днів аналогічного листа від Українського інституту національної пам’яті було передано через заступника міністра закордонних справ Ізраїлю.

“Жодної відповіді від “Яд Вашем” на запити української сторони за понад два місяці не було отримано”, — зазначив Володимир В’ятрович.

Врешті, 27 лютого 2008 року до Ізраїлю вирушила урядова група, до складу якої увійшли Голова Українського інституту національної пам’яті І.Юхновського та радник Голови СБ України з науково-дослідної роботи, співробітник Українського інституту національної пам’яті В. В’ятрович. Їх завданням, зокрема, було ознайомитися із документами про Романа Шухевича в архіві “Яд Вашем”. Зустріч із керівництвом “Яд Вашему” на чолі зі директором Авнером Шалевим відбулася 28 лютого у Єрусалимі.

Українська сторона передала представникам меморіального комплексу копії документів з архіву СБУ, які розповідають про ситуацію у Львові влітку 1941 р. та матеріали керівництва КГБ про те, як створювалася легенда про участь “Нахтігалю” в антиєврейських акціях.

У відповідь ізраїльська сторона заявила, що не готова передати матеріали про Романа Шухевича із власних архівів. Ці матеріали не зібрані в окремий комплекс, можуть бути розкидані по всьому архіву, для їх віднайдення потрібна спеціальна тривала дослідницька робота, — зазначив Директор меморіального комплексу “Яд Вашем” Авнер Шалев.

Згодом Директор архівного департаменту “Яд Вашем” Хаїм Гертнер підтвердив, що жодного досьє на Шухевича в архіві немає, а Йосиф Лапід, який повідомляв про його існування, не є співробітником архіву,

Підставою для закидів щодо участі Шухевича в антиєврейських акціях є передані українській стороні Директором архівного департаменту “Яд Вашем” Хаїмом Гертнером дві невеличкі папки із копіями документів об’ємом 7 і 18 аркушів.

Перша з них містила копію протоколу допиту КГБ одного із старшин УПА Луки Павлишина від 13 травня 1986 року, де містяться лише загальні фрази про участь “Нахтігалю” в “знищенні радянських людей”. В цій же папці подані свідчення Ярослава Шпиталя (він, як і Лука Павлишин, ніколи не служив у “Нахтігалі”), в яких більш детально розповідається про “злочини” українських націоналістів. Згаданий документ відомий історикам, адже свідчення Шпиталя ще в 1960 році були опубліковані в радянській пропагандистській брошурі “Криваві злочини Оберлендера”. Інформація про те, як робилися ці свідчення за вказівками КГБ, була оприлюднена 6 лютого 2008 року на громадських історичних слуханнях СБУ “Звинувачення проти “Нахтігалю” історична правда чи політичні технології”.

Друга папка містить перекладені німецькою мовою свідчення ще одного “героя” згаданої брошури Григорія Мельника, колишнього вояка “Нахтігалю”, який є в списку тих, кого, згідно за вказівками КГБ від 13 листопада 1959 року, слід було “належно підготувати до допиту”. Більш того, документи, віднайдені в архіві СБУ, свідчать, що Григорій Мельник був завербований КГБ для участі у суді. Згодом саме його та Ярослава Шпиталя “свідчення” були використані як основні на судовому процесі у Східній Німеччині, завданням якого було скомпрометувати одного з німецьких командирів “Нахтігалю” Теодора Оберлендера.

“Отже, жодного досьє на Шухевича в архіві “Яд Вашем” немає, отримані від цієї установи копії документів є фрагментами матеріалів сфабрикованих КГБ і в жодному випадку не можуть бути основою для звинувачень проти Романа Шухевича. Інформаційна кампанія спрямована на його дискредитацію немає історичної основи і базується виключно на радянських пропагандистських матеріалах та сфабрикованих радянською спецслужбою свідченнях” — наголосив Володимир В’ятрович.

Один із найбільших масивів документів про життя та діяльність Романа Шухевича, боротьбу ОУН та УПА загалом є у Галузевому державному архіві СБ України, який є відкритим для усіх зацікавлених дослідників, готових до неупередженої оцінки визвольного руху.

Прес-центр ЦДВР,
за повідомленням Прес-центру СБ України

сdvr_lviv [at] yahoo.com
тел./факс: +38(032) 2994515
+38-063-6286869

, , , , , , , , , ,

 1. #1 від Steve Halitsky в Березень 4th, 2008 - 16:27

  Very good job! BUt this is only a first step.
  The SBU & non-government organizations of Ukraine must establish a permanent Web-Cite with those materials. It is critical to install on this site a special “electronic petition” in English / Ukrainian / Russian with verified email addresses & names of signed participants. The petition will demand from Israel Gov-t to immediately present all available materials about UPA & R. Shuchevitch to experts from Ukraine & other countries.
  If you don’t do it, the smearing campaign against UPA will intensify. Those people fear the historic truth.

 2. #2 від Шахтар в Березень 7th, 2008 - 20:35

  Комуняки та інші червоненькі різних гатунків полюбляють кликати “К АТВЄТУ”, а чи не пора нагадати людству “досягнення” комуністів, від Дзержинського до Пол-Пота.

  Всі свідчення зібрані, систематизовані.

  Ось Вам на “затравочку”:

  Щит и меч (часть I)
  http://news.bbc.co.uk/hi/russian/russia/newsid_7060000/7060076.stm

  Тайна горного ущелья. Красный террор в большевистском Крыму
  http://www.zn.ua/3000/3150/47344/

  Фурия красного террора
  http://1k.com.ua/87/details/9/1

  ГРАЖДАНСКАЯ ВОЙНА И ГОЛОД В КРЫМУ
  http://www.cidct.org.ua/ru/publications/Ocherki/18.html

  Врангель П.Н. Белый орел или “черный барон”
  Всего ,по некоторым оценкам, в Крыму коммунисты расстреляли 50 тысяч человек.
  http://www.refstar.ru/data/r/id.6004_1.html

  “Считаю нужным напомнить, что я применил массовый красный террор еще в то время, когда он еще партией официально не был признан. Так, напр., в январе 1918 года я, пользуясь властью пред. Севаст. Военно-Револ. Комитета, приказал расстрелять более шестисот офицеров-контрреволюционеров”.
  http://ruscrimea.ru/forum/viewtopic.php?t=3712

  З неперевершеним гумором Тімур Боярський пише про жахливі злочини Бела Куна на Кримській землі. Цікавий сайт. Рекомендую!
  http://lugovsa.net/?p=176

  Фрунзе у Криму.
  http://www.profile.ru/items/?item=22826

(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
 1. Трекбеків немає

SetPageWidth