Центр досліджень визвольного руху разом із Науковим центром дослідження українського національно-визвольного руху Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень імені Івана Кураса НАН України, Музеєм визвольних змагань Прикарпатського краю, обласним історико-просвітницьким товариством «Меморіал» імені Василя Стуса виступив співорганізатором наукової конференції «Комуністичні репресії на Прикарпатті в 1939-1941 роках», яка зібрала 10 жовтня в ПНУ ім. В. Стефаника науковців із цілої України.
«Греко-католицька церква та її духовенство в українському визвольному русі» – такою була тема доповіді на конференції в. о. директора Центру досліджень визвольного руху Василя СТЕФАНІВА.
За словами Василя СТЕФАНІВА, щоб осягнути роль духовенства в українському визвольному русі потрібно перш за все висвітлити діяльність греко-католицької церкви у 1920-30-тих роках. «Після того як українці не здобули незалежності, було дві сили, які реально впливали на українську громаду в Галичині й сприяли державотворчим процесам, – це ОУН і греко-католицьке духовенство, яке репрезентувало консервативний напрямок державницької думки. Цей нерадикальний напрямок, що його уособлювали клерикали та консерватори у тодішньому суспільстві, пропонував альтернативні методи боротьби за українську державність. В той же час польська держава сприяла втягненню духовенства у визвольний рух, оскільки розцінювала греко-католицьку церкву більше як політичну установу, аніж духовну. Радянська влада, прийшовши на Західну Україну отримала всі наглядові справи польської поліції, що містилися в архіві. Саме на основі цих польських поліційних архівів, радянська влада побачила реальну картину того місця, яке посідала греко-католицька церква і її духовенство у національному та культурному житті галичан. А відтак розпочала репресії», - резюмував Василь СТЕФАНІВ.
Учасників конференції привітали голова Івано-Франківської облради Ігор ОЛІЙНИК та заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Олег КОРЖАК. Відкрив конференцію ректор Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника, член-кореспондент НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор Богдан ОСТАФІЙЧУК. На пленарному засіданні головував доктор історичних наук, професор кафедри давньої та нової історії України Київського Національного Університету ім. Т. Шевченка Володимир СЕРГІЙЧУК. Секційні засідання конференції провадили доцент кафедри етнології та археології ПНУ ім. В.Стефаника Богдан ТОМЕНЧУК та професор Інституту фізики НАН України Василь ШЕНДЕРОВСЬКИЙ.
У роботі пленарного та секційного засідань взяли участь доповідачі: кандидат юридичних наук, декан Карпатського факультету Академії муніципального управління Василь Скрипничук, політв’язень, член київського «Меморіалу» Василь ОВСІЄНКО, в.о. директора Центру досліджень визвольного руху (м.Львів) Василь СТЕФАНІВ, доцент Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, заслужений працівник культури України, голова Івано-Франківського обласного товариства «Просвіта» Петро АРСЕНИЧ, доктор історичних наук, професор кафедри теорії та історії держави і права Прикарпатського юридичного інституту Львівського державного університету внутрішніх справ (м.Івано-Франківськ) Ігор АНДРУХІВ та інші.
Науковці обговорили такі теми, як «Правові аспекти відповідальності за вчинені злочини, пов’язані із захороненнями в Дем’яновому Лазі», «Західні українці у Соловецькому етапі», «Археологічна експертиза масових поховань жертв комуністичного тоталітаризму у Дем’яновому Лазі», «Спроби збройного спротиву радянській окупації на теренах Прикарпаття 1939-1941 рр.» та чимало інших. Голова київського товариства «Меморіал», директор Музею совєтської окупації України Роман КРУЦИК репрезентував книжку «Дем’янів Лаз. Геноцид Галичини», присвячену 20-річчю початку розкопок місць поховань жертв комуністичного режиму неподалік Івано-Франківська, у Дем’яновому Лазі.
Прес-центр Центру досліджень визвольного руху
Контактна особа: Андрій Шевців 299 45 15, 8 063 628 68 39