В Афінах 1 листопада відкрилася виставка “УПА.Історія нескорених”

    Близько півстоліття велика частина Європи була окупована радянськими військами і мала прорадянські адміністрації. У світі це так і називали – “радянська зона окупації”. Жорстокі репресії, відсутність основоположних свобод – слова, думки, волевиявлення, фактична відсутність виборів, порушення прав людини і злочини проти людства – таким був тоталітарний режим Сталіна і його продовжувачів. У Центральній та Східній Європі після 1945 тривала боротьба проти тоталітаризму, яка увінчалася успіхом щойно в кінці 80-х.

    Саме  про це у світлі історії українського визвольного руху та його місця серед антитоталітарних рухів Європи велася мова вчора в Афінах на відкритті виставки Центру досліджень визвольного руху та Служби безпеки України “Українська повстанська армія. Історія нескорених”.

    Відкривав виставку Директор Архіву СБУ Володимир В’ятрович, присутніми також були представники Клубу ЮНЕСКО з політичних питань та питань міграційної політики Ангелікі Бубура, Іоанніс Папулідіс, представник Грецько-британського союзу та студій міжетнічних відносин Іонійського університету Христина Мелю, Посол України в Греції Валерій Цибух, Голова товариства “Українсько-грецька думка” Галина Маслюк-Какку, Генеральний секретар Світового конгресу Українців Стефан Романів, грецька громадськість та українська діаспора.

    Володимир В’ятрович зазначив: “Правда про УПА важлива для України як спражня історія нашої боротьби за Свободу і демократію. Вона також важлива і для Європи, бо показує, як і чому впав тоталітарний комуністичний режим, що півстоліття панував в Європі”.

    Цей режим впав, – розповідає історик, – завдяки українським повстанцям, воякам польського підпілля, прибалтійським лісовим братам, учасникам угорського повстання у Будапешті 1956 року, Празької весни 1968 року, діячам Солідарності та національно-демократичних революцій 80-х років ХХ століття.

    “Боротьба УПА та повстання в інших країнах – це той подвиг і та ціна, яку Європа спільно заплатила за Свободу. Тому українська, раніше засекречена, історія є нині так цікавою для світу”, – наголосив В’ятрович .

    Нагадаємо, що виставка вже експонувалася в понад 20 містах Сполучених штатів Америки, Канаді, Прибалтиці, Великій Британії, Японії.

Виставка  експонуватиметься  в Афінах у приміщенні Спілки юристів Греції, після чого відбудеться її презентація в інших містах Греції.  

Прес-центр ЦДВР за повідомленням прес-центру СБ України,

     Контакт для преси: Тетяна Сергійчук +093-3253193. 

Нижче – довідкова  інформація про виставку

 

     Довідкова інформація: 

    1. «УКРАЇНСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМІЯ:  ІСТОРІЯ НЕСКОРЕНИХ»

    Вперше  в Україні: унікальна фотовиставка про УПА

    Дана  виставка є унікальним проектом, досі в Україні нічого подібного не було реалізовано. Загалом представлені близько півтисячі оригінальних фото, більшість з яких публікується вперше. Також на виставці вперше експонуватимуться документи з радянських та німецьких джерел та внутрішні документи Організації Українських Націоналістів та УПА.

    Відвідувачі побачать такі раритети як фотографії групи вояків УПА з захопленим німецьким літаком та повстанців в підземній криївці (бункері) на Хмельниччині в 1950 році. Тема криївок детально досліджена в окремій частині виставки, включно з планами підземних «багатокімнатних квартир» та детальними інструкціями щоденного режиму життя під землею.

    У 2008 році в рамках спільного проекту  із СБ України та УІНП виставку доповнено  унікальними світлинами із розсекречених архівів Служби безпеки України (додано 10 банерів) і спільно із СБ України проводяться експозиції виставки по всій Україні.

    Виставка  — своєрідний пересувний музей —  є інформаційною, а не пропагандистською  зазначають їй автори: об’єктивна інформація представлена в яскравому та цікавому форматі, щоби відвідувачі змогли зробити власні висновки про цю сторінку історії України. 

    Виставка  є складовою частиною проекту  «УПА. Історія нескорених», в рамках якого видано також англо- та україномовні каталоги виставки, науково-популярну історію УПА (www.upa.in.ua), навчально-демонстраційний посібник для середньої школи та мультимедійний диск.  Керівник проекту – к.і.н. В’ятрович Володимир.

    Вперше  виставку експонували у Києві 9-11 березня 2007 р. Доповнена унікальними  світлинами із архівів СБУ виставка вперше презентувалася теж у Києві 27 травня 2008 р.

    Виставка  складається з 32 двометрових повноколірних  банерів, кожен із яких представляє окремий розділ з історії УПА.

    Авторами  виставки є співробітники Центру досліджень визвольного руху: к.і.н. Володимир В’ятрович, директор ЦДВР, Роман Грицьків, Ігор Дерев’яний, Руслан Забілий , Петро Содоль. Дизайн виставки виконаний Ольгою Сало. 

    2. ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕНЬ ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ

www.cdvr.org.ua 
www.upa.in.ua 
79026 Львів, вул. Козельницька, 4, к.501

    тел./факс: 38(032)2994515, cdvr_lviv@yahoo.com

     
Вивчення найрізноманітніших аспектів боротьби українців за національну  та соціальну свободу є головною метою Центру досліджень визвольного  руху.

    Сьогодні  Центр досліджень визвольного руху це:

    •    єдиний спеціалізований науковий центр досліджень проблематики ОУН і УПА

    •    центр розробки та впровадження програм популяризації національно-визвольної боротьби ОУН та УПА

    •    консультаційна діяльність, надання установам, організаціям та зацікавленим особам інформації, експертних оцінок що стосуються проблематики визвольного руху

    •    унікальний архів документальних, усних, речових, фото та відеосвідчень про національно-визвольну боротьбу ОУН та УПА

    ЦДВР  об’єднує багатьох істориків з різних куточків України та з поза її меж, які досліджують проблематику визвольного руху українського та інших народів.

    Центр випускає власне періодичне видання  — науковий збірник «Український визвольний рух», публікує наукові  розвідки, спогади та збірники документів. 

 

, , ,

  1. Коментарів немає
(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
  1. Трекбеків немає

SetPageWidth