СБУ оновлюватиме відкритий електронний архів щоденно

2 жовтня 2008 року при Галузевому державному архіві Служби безпеки України розпочав роботу Відкритий електронний архів (Інформаційно-довідковий зал), першочергове завдання якого — спрощення доступу та використання документів із Архіву СБУ.

Як наголосив під час офіційного відкриття Т.в.о. Голови Служби безпеки України Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО: «Це тільки початок і я вас запевняю, що всі архіви каральних органів будуть розсекречені».

Начальник архівного відділу Українського інституту національної пам’яті, радник Голови СБУ з науково-дослідницької роботи Володимир В’ЯТРОВИЧ представив спеціально розроблену програмну оболонку з контекстним пошуком. Всі документи систематизовані і тематично згруповані. Доступними також є фото архів, наукові збірники та монографії, електронні версії виставок і презентацій.

«Відкритий електронний архів — це нові можливості для наукових досліджень. Ми робимо цей унікальний історичний матеріал доступним, зручним і оперативним в користуванні», — відзначив Володимир В’ЯТРОВИЧ.

Довідково:
Структура відкритого електронного архіву

У відкритті Е-архіву взяли участь Голова державного комітету архівів України Олександр Удод, Голова асоціації дослідників Голодоморів в Україні Левко Лук’яненко, Директор Центру досліджень визвольного руху Руслан Забілий, дисидент Євген Сверстюк, син Головного командира УПА Василя Кука Юрій.

Пан Юрій Кук завдяки пошуковій системі зміг одразу ознайомитися з багатьма документами присвяченими діяльності його відомого батька.

Присутніх на відкритті представників дипломатичного корпусу, зокрема послів Литви, Польщі та Ізраїлю, особливо зацікавила інформація про репресії проти національних меншин у сталінський період та списки військовополонених похованих в Україні. Наприклад, Надзвичайний i повноважний посол Литви в Україні пан Альгірдас Кумжа знайшов дані про одного зі своїх співвітчизників.

Процес розсекречення та створення електронних копій документів продовжується. Передбачається щоденне оновлення бази даних. Безпосередньо з відвідувачами зал працюватиме з 14.00 до 17.00. В першій половині дня оновлюватимуться бази даних. Всі матеріали доступні для копіювання на власні електронні носії. Всі послуги є безкоштовними.

Прес-центр ЦДВР за повідомлення прес-центру СБ України

*****

Структура відкритого електронного архіву,
доступного для роботи в Інформаційно-довідковому залі Галузевого державного архіву Служби безпеки України

м.Київ вул.Ірининська, 4. тел.:255-82-24

станом на 2 жовтня 2008 року

База даних складається з п’яти компонентів:

 1. Документи
 2. Фотоархів
 3. Наукові видання
 4. Виставки та презентації
 5. Матеріали ЗМІ
 1. Розділ «Документи» містить електронні версії документів за темами:
  1. Дисидентський рух в Україні – матеріали з історії дисидентського руху 1950-1980 рр. Зокрема, документи про діяльність Української Гельсінської Спілки за 1988 рік; інформаційні повідомлення Першому секретарю ЦК КПУ Володимиру Щербицькому, матеріали кримінальних справ проти учасників руху.
  2. Голодомор 1932-1933рр. Тут розміщено окремі накази, документи таємного діловодства, обвинувальні вироки, кримінальні справи ДПУ УСРР, а також щоденники, вірші та записи зі спогадами українців, що були заарештовані в той період.
  3. Історія ОУН і УПА. На цей момент розділ містить розпорядчі документи Проводу Організації Українських Націоналістів, внутрішні документи Української Головної Визвольної Ради, Української Повстанської Армії, інформаційні повідомлення, листування підпільників (напр. члена Проводу ОУН Петра Федуна – «Петра Полтави»). Широко представлені зразки листівок та підпільних видань, а також грошова одиниця підпілля – бофони.
  4. Діяльність єврейських організацій в Україні. В папці розміщено документи таємного діловодства, розпорядження та звіти ДПУ-НКВС-МДБ УРСР щодо репресій проти євреїв за період 1920-1950-х р.
  5. Списки репресованих українців, які відбували покарання у виправно-трудових таборах в Казахстані. Дані списки на прохання СБУ були передані Комітетом національної безпеки Республіки Казахстан.
  6. Списки представників різних національностей, інтернованих та поховані та території України.
 2. Розділ «Фотоархів» містить наступні матеріали:
  1. Фотографії про Голодомор – фотографії з кримінальної справи на фотографа з м. Батурина Миколи Боканя, зроблені ним в 1932-1933 рр., що відображають трагедію Голодомору на прикладі його родини.
  2. Фотоархів підпілля ОУН і УПА. Частина фотографій була зроблена підпільниками і вилучена під час арештів, частина – співробітниками МГБ. На даний момент в базі знаходяться фотографії Р.Шухевича, В.Кука, П.Федуна, жінок-підпільниць, криївок, фотографії з побуту повстанців.
  3. Фотографії з історії радянських репресій 1917-1991 рр.
 3. Розділ «Наукові видання» містить 10 номерів журналу «З архівів ВУЧК-ГПУ-НКВД-КГБ» (1994-2001рр.), збірники документів про ліквідацію Української греко-католицької церкви, владику Андрея Шептицького, статті та монографії працівників архіву та інших науковців.
 4. «Виставки та презентації»: електронні версії виставок, підготовлених СБУ: «Розсекречена пам’ять. Голодомор 1932-1933рр» (75 стендів), «УПА. Історія нескорених» (спільний проект із ЦДВР, 32 стенди), «Роман Шухевич, Життя і доля» (13 стендів), а також матеріали презентацій та громадських слухань.
 5. «Матеріали ЗМІ» – підбірка матеріалів із засобів масової інформації, пов’язаних з діяльність Галузевого Державного Архіву СБУ.

Передбачається щоденне оновлення бази даних електронного архіву, зокрема за рахунок матеріалів наданих іншими архівами, організаціями та особами, що володіють архівними документами зазначеної тематики.

, , , , , , , , , ,

 1. Коментарів немає
(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
 1. Трекбеків немає

SetPageWidth