«Тюрма на Лонцького» — заручник кумівства і передвиборчого PR-у

tiurma_na_lonckoho

Міська влада зареєструвала статут підприємства-музею та призначила дирекцію не маючи відповідних погоджень ані з власником приміщення СБУ, ані з членами робочої групи та партнерами. Громадські діячі звернулися із скаргою до Голови СБУ В.Наливайченка на неконструктивні дії міського голови Львова.

«Усі учасники робочої групи із створення Музею-меморіалу жертв тоталітарного режиму на території сумнозвісної «тюрми на Лонцького» у Львові (а це понад 10 осіб) украй здивовані діями виконавчих структур Львівської міськради щодо майбутнього музею, який стає заручником таких явищ, як кумівство чи передвиборчі технологій», – таку стурбованість долею музею висловила в розмові із кореспондентом ЗІКу відома громадська діячка Ірина Калинець.

Над створенням Меморіалу пам’яті жертв окупаційних режимів на території «тюрми на Лонцького» понад два роки спільно працювали громадські організації, Служба безпеки України, Центр досліджень визвольного руху, Львівська обласна рада та Львівська міськрада. Однак, міська влада, поза згодою партнерів у справі розвитку цього музею та власника приміщення — СБУ, самостійно прийняла рішення про створення комунального підприємства з назвою, аналогічною назві Меморіально-дослідницького комплексу пам’яті жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» та призначила його дирекцію.

Така ситуація шокувала львівську громадськість і тому члени робочої групи (головного координаційного органу із творення Меморіалу), а також Герой України Юрій Шухевич, відомі діячі дисидентського руху Ірина Калинець та Іван Гель – направили звернення до Голови СБУ Валентина Наливайченка щодо неконструктивної позиції міського голови Львова та виконавчого комітету міськради у створенні Меморіалу «Тюрма на Лонцького».

«Починалося це все тяжко, але спільними зусиллями ми подолали багато труднощів, бо відчували важливість завдання зробити й показати Меморіал. Але коли ми вже стали виходити на рівень, коли можна приступати до реальної роботи, склалася ситуація, яка дала зрозуміти: міськрада має свій інтерес, зовсім не пов’язаний із наукою, із тим, щоб музей був таким, як має бути, куди не соромно привести закордонного туриста. Окрім фінансового зацікавлення, простежується намагання зробити музей об’єктом піару, пов’язаного із передвиборною політичною ситуацією. Рішення повинні прийматися спільно партнерами із створення Меморіалу, а не в односторонньому порядку. Міській владі не додає честі те, що впродовж двох років не виконувалися її зобов’язання щодо фінансування Меморіалу, а тепер робляться спроби «пришвидшити процес» попри незгоду його учасників», — зауважив Директор Центру досліджень визвольного руху Руслан Забілий.

Довідка:

Ініціативу львівської громадськості щодо створення в приміщенні колишньої тюрми «на Лонцького» Меморіалу пам’яті жертв окупаційних режимів підтримали Львівська міська рада, Львівська обласна рада та Служба безпеки України. Координацію робіт зі створення Меморіалу здійснює Робоча група, до складу якої увійшли представники названих структур, Центру досліджень визвольного руху та відомі громадські діячі.

Колегія Служби безпеки прийняла рішення про виділення приміщень та земельної ділянки для потреб майбутнього Меморіалу, вперше відкрила доступ до приміщень тюрми науковців та громадськості, надала відповідні згоди для проведення першочергових робіт.

Центр досліджень визвольного руху провів ґрунтовне дослідження історії тюрми, проводить збір спогадів та свідчень колишніх в’язнів.

Результатом роботи групи стало затвердження Ідеї Меморіалу, проекту концепції, проведення першого етапу міжнародного архітектурного конкурсу. Робочою групою напрацьовані першочергові заходи в рамках створення Меморіалу: організувати і провести фотофіксацію музейного приміщення та прилеглої території, провести історико-архітектурні дослідження та обстеження приміщень в’язниці, розробити зонування приміщення музею та прилеглої території, провести першочергові архітектурно-реставраційні, ексгумаційні роботи.

Натомість міською радою впродовж двох років не виконані зобов’язання щодо фінансування підготовчих та першочергових робіт, без участі інших сторін та без узгодження із власником приміщення — СБУ та іншими партнерами проекту самостійно прийнято рішення про створення комунального підприємства з назвою, аналогічною назві Меморіально-дослідницького комплексу пам’яті жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».

Прес-центр ЦДВР,
cdvr_lviv@yahoo.com
+38-032-2994515, +38-063-6286839

, , , ,

  1. Коментарів немає
(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
  1. Трекбеків немає

SetPageWidth