Литва та Україна спільно відновлюватиме імена борців з тоталітаризмом

Презентація виставки "УПА. Армія нескорених" у Литовському Сеймі

Презентація виставки "УПА. Історія нескорених" у Литовському Сеймі

Сьогодні Литовський Парламент слухав про УПА

В 1950 році відділ українських повстанців пробував прорватися рейдом на територію Литви, аби об’єднати зусилля з литовськими партизанами в боротьбі зі сталінським тоталітаризмом. Тоді їх розбили. Але вони дійшли до Литви — через 60 років. 15 червня 2009 року в Литовському парламенті відкрилася виставка «Українська Повстанська Армія. Історія нескорених».

Виставку відкривали Директор галузевого державного архіву СБУ Володимир В’ятрович та директор Центру досліджень визвольного руху Руслан Забілий. На відкритті виступили віце-спікер Сейму Литви Альгіс Кашета, Посол України в Литві Ігор Прокопчук, Директор Центру геноциду та резистансу Литви Тереза Біруте-Бюрускайте, депутат Сейму Далія Коудіте, депутат Європарламенту Вітавтас Ландсбергіс.

Виставка про Українську повстанську армію експонується разом з литовською виставкою “Війна після війни” про боротьбу антирадянських литовських формувань 1944-1953 років.

Віце-спікер Сейму Литви Альгіс Кашета відзначив: «Відрізнити на фотографіях українських і литовських вояків практично неможливо – ті самі молоді обличчя, віра в перемогу, жертовність. Вони схожі, бо боролися за одну ідею. Схожими були і їхні долі — всі вони загинули або на полі бою, або в концтаборах. Але пам’ять про їхню боротьбу за свободу наших країн повинна об’єднати Литву і Україну».

Директор Архіву СБУ Володимир В’ятрович, ініціатор і автор української виставки, розповів литовським парламентарям та громадськості про контакти українського визвольного руху із представниками інших антирадянських рухів – польського, словацького, чеського, румунського.

В 1950 році УПА здійснила спробу рейду на терени Прибалтики, аби зв’язатися з місцевим підпіллям. Рейд не вдався – повстанську групу було розбито на території Білорусі. Але ідея співпраці українських та литовських повстанців спрацювала в таборах. «Головно завдяки їх зусиллям через повстання в Норильску, Воркуті, Кенгірі вдалося розхитати здавалося б нездоланну систему ГУЛАГУ. Згодом, через десятки років в кінці 1980-тих на початку 1990-х українці, литовці та інші поневолені народи спільними зусиллями поклали кінець існуванню радянської імперії», — наголосив український історик Володимир В’ятрович.

Керівництво Архіву СБУ, українського Центру досліджень визвольного руху та Литовського центру геноциду та резистансу переконані, що спільними зусиллями України і Литви буде повернуто з небуття імена сотень тисяч повстанців, людей, які відважилися кинути виклик могутній тоталітарній системі і завдяки яким її вдалося перемогти.

«Пам’ять про боротьбу буде найкращою запорукою того, що тоталітаризм назавжди залишиться в історії і не матиме шансів повторитися», — наголосили Володимир В’ятрович та Далія Каудіте.

Виставка експонуватиметься у литовському парламентів до кінця червня, а після цього буде відкрита у Ризі та Талліні.

, , , , ,

  1. Коментарів немає
(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
  1. Трекбеків немає

SetPageWidth