Перший в Україні музей-в’язниця “Тюрма на Лонцького” (+ФОТО)

Камера-одиночка, камера смертників, кабінет слідчого та унікальна фотолабораторія – все це доступно для огляду у Меморіалі “Тюрма на Лонцького”. Правду про страшні події літа 1941 року можна побачити з рідкісних кіно та фотокадрів та почути з вуст колишніх в’язнів. В експозиції представлені нещодавно розсекречені “розстрільні списки” та архівні справи на одного із найвідоміших в’язнів – отця Миколи Хмільовського, керівника підпільної греко-католицької церкви та члена парламенту воюючої України – Української головної визвольної ради. Дослідники зібрали і ромістили на стелі пам’яті всі відомі на сьогодні прізвища закатованих в 1941 році.

В неділю 28 червня Центр досліджень визвольного руху та Служба безпеки України відкрили перший етап експозиції Меморіалу пам’яті жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького”.

“В ці дні ми вшановуємо пам’ять жертв комуністичного терору – тисяч знищених радянською владою в 1941 році політичних в’язнів”, - розповів Директор Центру досліджень визвольного руху, співавтор експозиції Руслан Забілий.

До пам’ятника жертвам комуністичних репресій було покладено квіти від Президента України, керівництва СБУ та місцевої влади. Панахиду відслужили представники головних християнських конфесій Львова. На віче мали слово Голова СБУ Валентин Наливайченко, керівники області Микола Кміть і Мирослав Сеник, міський голова Львова Андрій Садовий, колишні політв’язні Юрій Шухевич та Ірина Калинець, Директор ЦДВР Руслан Забілий. Екскурсію провів науковий співробітник Центру досліджень визвольного руху, дослідник історії тюрми та політичних репресій Ігор Дерев’яний. На вшанування прибув Міністр освіти і науки України Іван Вакарчук.

Початкову експозицію Меморіалу «Тюрма на Лонцького» розташовано на першому поверсі будинку, де максимально збережено автентичний вигляд колишньої тюрми, яка не зазнала жодних змін відтоді, коли тут перебували політичні в’язні. Вхід в Меморіал – з вулиці Брюлова (колишня Лонцького), через який потрапляли арештовані.

Голова СБУ Валентин Наливайченко звернувся до львів’ян: «Влади змінювали одна одну на українській землі. Об’єднувало їх прагнення позбавитися від всього українського, розчинити національну ідентичність нашого народу. Тому чи «на Лонцького» керувала польська поліція, чи німецьке гестапо, чи радянське НКВД-КГБ її головними в’язнями залишалися борці за незалежність, учасники визвольного руху».

Директор ЦДВР Руслан Забілий розповів: «Сьогоднішня подія, це лише початок створення Меморіалу. Попереду – велика дослідницька робота: вивчення архівів, архітектурні та археологічні обстеження, збір артефактів та свідчень, творення Меморіалу національного значення, достойного пам’яті мільйонів. Ми відчуваємо велику відповідальність і особливе піднесення своєю працею віддаючи шану нашій історії».

Міський голова Львова Андрій Садовий подякував ЦДВР за створення експозиції і пообіцяв свою всіляку підтримку в подальшій реалізації Центром створення Меморіалу.

Експозиція підготовлена співробітниками Центру досліджень визвольного руху за сприяння Служби безпеки України. Кошти для відкриття Меморіалу зібрані з пожертв львівської громади. Меморіал наразі можна буде відвідати щочертверга з 14-00 до 18-00, також співробітники Центру проводитимуть екскурсії цією виставкою за попереднім записом за телефоном 2994515 та через електронну пошту lonckoho@gmail.com.

Прес-центр ЦДВР,
Контакт для преси: Андрій Шевців +38-063-6286839.

 

Екскурсія для представників влади. Автор фото: Маріан Стрільців

автор фото: Олександр Оксимець

Камера "Хроніка подій" розповідає про масові розстріли 1941 р. Автор фото: Олександр Оксимець

 

В камері "Хроніка подій" проводить екскурсію науковий співробітник ЦДВР Ігор Дерев'яний. Автор фото: Маріан Стрільців

Камера "Радянська агітація". Автор фото: Маріан Стрільців

Іван Вакарчук оглядає "стелу пам'яті" присвячену в'язням закатованим у 1941 р. Автор фото: Маріан Стрільців

Фотолабораторія. Автор фото: Маріан Стрільців

автор фото: Олександр Оксимець

Фотолабораторія. Автор фото: Олександр Оксимець

Кабінет слідчого. Автор фото: Маріан Стрільців

Кімната "Історія в’язниці". Автор фото: Маріан Стрільців

Камера "Історія справи та людини (о. М. Хмільовський)". Автор фото: Маріан Стрільців

"Розстрільні списки". Автор фото: Маріан Стрільців

Камера о. Хмільовського. Автор фото: Маріан Стрільців

, , ,

  1. Коментарів немає
(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
  1. Трекбеків немає

SetPageWidth