На Львівщині вшанували роковини з дня смерті останнього головного командира УПА

Василь КукЛЬВІВ, 12 вересня. (Ігор Бачун - УКРІНФОРМ). Не лише скорботу, але й світлі спогади поклали сьогодні на вівтар пам’яті галицькі соратники генерал-хорунжого Василя Кука, котрий очолив УПА після загибелі легендарного Романа Шухевича. З нагоди других роковин відходу у вічність біля його могили у селі Красне Буського району пройшло поминальне віче, в якому взяли участь рідні, ветерани УПА, представники влади, громадські діячі та односельчани. Вони разом з молодими спадкоємцями спільно помолились за незламну душу людини, котра стала символом українськості.

“Леміш”, “Коваль”, “Юрко”, “Ведмідь”, “Полковник Коваль” … Кому належали ці псевдо стало відомо лише в часи Незалежної України. Ним виявився один із провідних членів ОУН, генеральний секретар Української Головної Визвольної Ради - підпільного парламенту України Василь Кук. В історію він ввійшов як головний командир легендарної Української Повстанської Армії у 1950-1954 рр., а до того керував воєнною округою УПА-Південь, на рахунку якої найбільша за весь період національно-визвольних змагань битва під Гурбами у квітні 1944 року.

Василь Кук здобув визнання і як підпільний публіцист та історик. Одна з найвідоміших його праць - “Пашні Буряки” (підручник із конспірації ОУН) побачила світ у 1938 році, була перекладена іншими мовами. Високу оцінку їй дав маршал де Голь, котрий скористався порадами українця, організовуючи військові підрозділи в окупованій Франції. Кук також першим запровадив випуск листівок ОУН-УПА російською мовою. Це дозволило залучити до підпільної боротьби етнічно неукраїнське і російськомовне населення. Серед творчого доробку - “Колгоспне рабство” (аналітичний огляд функціонування колгоспної системи в Україні), цикл нарисів про життя та творчість Артема Веделя - відомого українського композитора, біографічні нариси про Степана Бандеру, Романа Шухевича, фундаментальний збірник документів “Українське державотворення. Акт 30-го червня 1941 року”, праця “Марксизм-ленінізм про українське національне питання”.

На честь роковин Центр досліджень визвольного руху провів сьогодні у Львові о 15:00 презентацію книги “Українська скорбна мати”, яка присвячена матері Василя Кука - Парасковії. Її життя було сповнене трагізму та материнської незламності. Вона втратила п`ятьох із восьми дітей, пережила радянську та німецьку окупації, конфіскацію майна та ув`язнення в тюрмі і каторгу в “Тайшетлазі”. Місцем для представлення книги в рамках XVI Міжнародного форуму видавців вибрано Меморіал пам`яті жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького”, який створюється з ініціативи громадськості на базі колишньої в`язниці-катівні. Саме тут півстоліття тому в одній із камер відбувала покарання за свої ідейні погляди і за своїх дітей проста селянка Парасковія Кук, котра стала символом українського жіноцтва і його ролі у боротьбі за незалежну Україну.

http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=834896

, ,

  1. Коментарів немає
(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
  1. Трекбеків немає

SetPageWidth