Діяльність ОУН на Сумщині

У документах радянських органів безпеки фігурують дані про те, що зв’язковий ОУН Василь Падалко ще у 30-х роках зустрічався з кур’єрами з Конотопщини та Кролевеччини. У 1940 р. на Шосткинських торфорозробках було заарештовано члена ОУН, вихідця зі Львівщини Іллю Голотяку.

В кінці 1941 тут почали свою роботи члени Похідних груп ОУН. В Сумах засновано осередок ОУН, який спочатку нараховував 8 осіб. Згодом бандерівське підпілля на Сумщині поповнилося вихідцями з Вінниччини, Тернопільщини, Стрийщини.

У Сумах ОУН діяла під прикриттям “Просвіти”, як і в багатьох інших місцях, відновленої з початком німецької окупації. Очолював місцеву організацію Семен Сапун (1893-1943 рр.). У грудні 1942 року німецький військовий комендант м. Суми інформував вищу інстанцію про те, що у Сумах розкрито оунівську організацію, керовану з Києва. Було заарештовано обласного провідника С.Сапуна, двох районних керівників та ще 38 осіб.

У лютому 1943 року німці знищили близько 600 осіб, а серед них і членів ОУН, на території овочесховища сумської в’язниці. Радянські органи МҐБ станом на 1946 рік встановили приналежність до ОУН близько 50 осіб, що мешкали у Лебединському районі. Місцеві націоналісти спочатку заснували «Просвіту», а згодом за її прикриттям розбудовували мережу ОУН.

Існують різні дані про діяльність ОУН на Конотопщині. Станом на 5 березня 1944 р. на території Сумської області було виявлено чотири осередки ОУН, заарештовано 18 учасників, а всього виявлено 25 осіб. Важко говорити про чисельність підпілля ОУН на території Сумщини, бо точних даних немає. Наприклад, начальник політичного відділу Центрального штабу партизанського руху полковник Конкін свідчив, що протягом кількох місяців 1943 року на території Сумської області було заарештовано за приналежність до націоналістичного підпілля 280 осіб.

Органи Лебединського районного відділу МҐБ у Сумській області вказували: «Кількість місцевого населення, що в даний час [1946 р.] мешкає у районі і підлягає агентурній розробці та спостереженню визначається приблизно у 10 тис. ос.». Загалом кількість членства ОУН на Сумщині становила кількасот осіб.

З приходом радянської влади діяльність націоналістичного підпілля не припинилася. Наразі існують дані про боротьбу Української Повстанської Армії на території Глухівщини, Кролевеччини, Недригайлівщини, Путивльщини, Роменщини, Шалигінщини. Участь у боївках УПА брали прибулі і місцеві мешканці. У деяких місцевостях боротьба тривала до 1948 року.

,

  1. #1 від Anatoliy в Січень 15th, 2011 - 20:06

    В 1996 році на Сумщині в одному селі я був присутній при розмові сельчан з одним із їх земляків-генералів, у якого вони спитали про загін УПА, який в 1941 році заходив в їх село. Це стало для мене, як офіцера, откровенням. Бо Сумський край вважався Ковпаківським краєм. Але в ті часи там ковпаківцями ще й не пахло.
    Цей матеріал є ще одним свідченням того, про що розказували живі свідки і я чув це своїми вухами.

(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
  1. Трекбеків немає

SetPageWidth