Діяльність ОУН на Донбасі

Перші підпільники ОУН на Донбасі з’явилися ще в 1940 році. Восени 1941 тут почали свою роботу члени Похідної групи, зокрема окремого рою з 12 осіб на чолі із Володимиром Болгарським-Булавським. У лютому 1942 року вся група була заарештована і вислана німцями. Проте за цей час члени групи чотири місяці встигли організувати великі групи ОУН в Горлівці, Костянтинівці, Волновасі, Маріуполі.

З кінця лютого 1942 року на Донбасі починає діяти група Євгена Стахіва та Івана Клима. В цей час утворюються два проводи ОУН, що об’єднали відповідно південні (центр Маріуполь), та північні (центр Горлівка) райони області. З 35 районів Донецької області ОУН мало свою мережу в 17 районах.

За підрахунками дослідників, кількість учасників оунівського руху, народжених в Донецькій області, складала приблизно половину від загалу всієї організації на Донеччині. Вихідці з Галичини та Волині складали близько 10 відсотків. Приблизно 40 відсотків підпільників ОУН – вихідці з Центральної України.

Німці вже з літа 1942 року провадять на Донеччині репресивні заходи що до бандерівців. В літку та восени 1942 року проводяться масові арешти в Маріуполі, а з весни 1943 року арештовуються та страчуються підпільники в Костянтинівці, Краматорську, Слов’янську, Горлівці, Ольгинці, Красноармійську, Донецьку. Загальні втрати внаслідок німецьких репресій досягли 60-80 осіб.

Свою діяльність ОУН продовжила і після відходу німецької влади, борючись тепер із радянським тоталітарним режимом. Загалом з осені 1943 року до 1947 року було заарештовано і засуджено близько 400 осіб як членів ОУН та їх симпатиків. В 1953 році було розгромлено велику підпільну організацію ОУН на чолі з Василем Підгородецьким. В 1955 році було викрито в Горлівці групу Андрунніка-Сіберанця. Зазначимо, що Горлівський район в 50-х роках, згідно звітів НКВД, вважався найбільш пробандерівськи налаштованим. Зокрема, восени 1950 року під Горлівкою було викрито бункер ОУН з літературою. Останнім членом ОУН заарештованим за агітацію можна вважати М. Янковського, якого було викрито в Дзержинську 1958 року.

,

  1. Коментарів немає
(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
  1. Трекбеків немає

SetPageWidth