В цей день, 4 грудня, в тюрмі на Лонцького гестапо замордувало керівника ОУН Івана Климіва

144 грудня 1942 року,  67 років тому, у гестапівській тюрмі у Львові, тепер це Національний Меморіал-музей «Тюрма на Лонцького», замордували члена Проводу Організації  українських націоналістів Івана Климіва.

Упродовж всього свідомого життя він боровся за українську державу. У 1941-1942 роках, наприкінці життя,  був провідником ОУН на Київщині і відповідав за налагодження зв’язків зі східними українцями з метою  - долучити їх до українського визвольного руху.

Іван Климів здобув освіту в Сокальській гімназії, був членом “Пласту”, ОУН.  Маючи змогу влаштувати собі добре життя серед української інтелігенції в Польській державі, вважав за потрібне присвятити себе визвольному руху.  Однак, у 1932 році засуджений до ув’язнення в концтабір Береза Картузька за протипольську промову, наступного року – на 15 місяців в’язниці за приналежність до ОУН. За його  націоналістичні настрої, у 1938 році за рішенням польського суду, поплатився і його рідний брат, якого розстріляли.

А вже під кінець жовтня 1942 р. закатували й Івана Климіва. Він відмовився давати свідчення  і був замордований у гестапівській тюрмі на Лонцького у Львові. «Називаюся Іван Климів, член ОУН. Більше нічого не скажу…», - це були його останні слова. Його вбивцею був працівник гестапо Віллі Вірзінг, якого спеціально прислали з Берліну для боротьби з українським визвольним рухом.

«Те, що його замордував гітлерівський опричник Віллі Вірзінг, ще раз спростовує радянський міф про те, що начебто,  українські націоналісти були прислужниками німецького окупаційного режиму», - зауважив в. о. директора Центру досліджень визвольного руху Василь Стефанів.

За життя іван Климів мав декілька псевдо («Гармаш», «Куліба», «Легенда», «Євген»).

Пізніше Головне Командування УПА посмертно поіменувало Івана Климіва, за заслуги перед визвольним рухом,  генерал – політвиховником УПА.

Нагадаємо, історію репресій, які чинилися проти українців тоталітарним та окупаційними режимами, можна побачити у Львові у Національному Музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького».

Прес-центр ЦДВР

Контактна особа: Тетяна Лазаревич  299 45 15, (093) 48 16 108

, ,

  1. Коментарів немає
(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
  1. Трекбеків немає

SetPageWidth