Представники УІНП та ГДА СБУ переймають досвід Польщі в політиці національної пам’яті

газета “Наше слово”

Київські історики, представники утвореного у травні 2006 р. Українського інституту національної пам’яті та начальник архіву Служби безпеки України 15-19 квітня 2008 р. приїхали до Польщі на студійний візит. Прибули: заступники директора УІНП д-р Олександр Іванків та проф. Владислав Верстюк, співпрацівник УІНП канд. іст. наук Іван Патриляк та начальник галузевого державного архіву СБУ Сергій Богунов. Поїздку ініціювала Олександра Гнатюк, І радник Посольства Польщі, керівник відділу науки і культури в Києві.

Метою робочого візиту було ознайомлення українських гостей з основними гілками польської історичної політики на рівні державних інституцій, освітніх проектів та громадських ініціатив. У більшості це не були перші зустрічі. Польсько-українська співпраця продовжується роками. Перш за все слід згадати міжнародну програму «Спільне місце – Східна Європа» Осередку «Карта» і Товариства «Меморіал», у рамках якої, м.ін., опубліковано 9 книжок «Польща-Україна: складні питання» – наслідки дискусій істориків обох країн і двомовну серію «Польща та Україна у тридцятих-сорокових роках XX століття» як зразок співпраці польського Інституту національної пам´яті та українського Державного архіву служб безпеки. Цього разу метою зустрічі була презентація польського досвіду у творенні та функціонуванні згаданих інституцій. Особливо цікавими виявилися питання організації та праці архівів (ІНП та його Філіального бюро доступу та зберігання документів у Кракові), а також використання усної історії для дослідження, м. ін. репресій, у чому спеціалізується Осередок «Карта». Питання, яким чином зацікавити історією найбільшу кількість людей (особливо молодих), на конкретних прикладах обговорювалося в Музеї Варшавського повстання, новоутвореному Музеї історії Польщі, у Домі зустрічей з історією та серед краківських пам’яток архітектури.

Розмови про польсько-українську історію напередодні роковин волинської трагедії, особливо під час зустрічі з Анджеєм Пшевозніком, генеральним секретарем Ради охорони пам’яті боротьби та мучеництва, не були простими, але з обох сторін декларується бажання дальшої мирної співпраці.

З державним секретарем Томашем Мертою в Міністерстві культури та національної спадщини українські історики говорили про відносно нову програму «Патріотизм завтрашнього дня», яка за допомогою системи ґрантів розбуджує зацікавлення місцевих громадськостей у реалізації міністерських програм, котрі заодно допасовуються до реальних потреб, та про розрахунок з тоталітарним минулим у публічному просторі. Перед Україною стоять ще потужні виклики в ції проблематиці. Особливо зворушливим було побачення з головою Управління Федерації катинських сімей Анджеєм Саріушем-Скомпським, не лише тому, що учасники візиту попереднього дня дивились фільм «Катинь». Бесіда з начальником архіву СБУ Сергієм Богуновим надихає надією на віднайдення документів про долю жертв, прізвища яких ще не виявлено, та тих, котрі вже заведені в списки, але не відоме місце їхнього спочинку на території Західної України.

Наше слово № 19, 11 травня 2008

http://nslowo.free.ngo.pl/index_1024.htm

, , , ,

  1. Коментарів немає
(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
  1. Трекбеків немає

SetPageWidth