Діяльність ОУН на Півдні та Сході України

13 березня в СБУ відбулись чергові Громадські історичні слухання в рамках спільного гуманітарного проекту Служби безпеки України та Українського інституту національної пам’яті. У заході взяли участь члени робочої групи істориків, створеної при СБУ для вивчення архівних документів, науковці, представники громадських організацій та журналісти.

Матеріали діяльності ОУН на Сході

Відкриваючи слухання, радник Голови СБ України, співробітник Українського інституту національної пам’яті к.і.н. Володимир В’ЯТРОВИЧ зазначив: «Одним із базових постулатів у висвітленні діяльності ОУН радянською пропагандою було зображення її як виключно західноукраїнського явища. Тим часом, як свідчать документи та оперті на них найновіші дослідження, визвольний рух під керівництвом ОУН мав всеукраїнський характер, охоплював практично всю територію України».

Довідкова інформація:
1. Факти про діяльність ОУН на Півдні та Сході України
2. Діяльність ОУН на Запоріжжі
3. Діяльність ОУН на Донбасі
4. Діяльність ОУН на Сумщині
5. Матеріали про діяльність ОУН на Півдні та Сході України в архівах СБ України

«Головна мета цього проекту, – як зазначив в.о. Голови СБ України Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО під час перших слухань, – встановлення, поширення і ствердження історичної правди про минуле українського народу, позбавлення від нашарувань, що спотворюють об’єктивну істину. Служба безпеки України, розсекречуючи та упорядковуючи документи радянських органів держбезпеки, які зберігаються в її архіві, переслідує одну ціль — реабілітацію як української історії загалом, так і повернення пам’яті про долю кожного українця».

Професор, д.і.н. Володимир СЕРГІЙЧУК ознайомив із особливостями діяльності ОУН на східних та південних землях. Він наголосив, що положення про боротьбу за соборність було ключовим у програмно-ідеологічних засадах руху. «Поширення діяльності ОУН за межі Західної України, — зазначив професор Сергійчук, — почалося в 1939 році, після приєднання цих земель до УРСР».

Найактивнішу діяльність націоналістичні групи розгорнули тут після початку радянсько-німецької війни у 1941 році. Для походу на Схід було створено спеціальні Похідні групи, які дійшли зокрема до Харкова, Донбасу у Крим та навіть на Дон та Кубань. Коли німці усвідомили мету роботи «похідних груп», почали арешти та розстріли. «В жовтні 1941, — повідомив професор Сергійчук, — гітлерівці організували в Терновій Балці (Кривий Ріг), концентраційний табір, у якому утримували сотні зловлених націоналістів, багато з яких там розстріляно або закатовано на смерть під час допитів».

Із повідомленням про діяльність ОУН на Запоріжжі виступив місцевий дослідник Юрій ЩУР. Він зазначив, що «на сьогодні встановлено дані про 161 члена оунівського підпілля, з яких вихідців із Західної України, які прибули в складі похідної групи 15, інші – місцеві. Перші члени ОУН у Запоріжжі з’явилися 8 серпня 1941 р., а останній член ОУН “Бом” був заарештований у травні 1950 року в районному центрі Ногайськ (тепер — Приморськ)».

У повідомленні Олександра ДОБРОВОЛЬСЬКОГО з Донецька вказано: «Перші підпільники ОУН на Донбасі з’явилися ще в 1940 році. За підрахунками дослідників, кількість учасників оунівського руху, народжених в Донецькій області, складала приблизно половину від загалу всієї організації на Донеччині. Вихідці з Галичини та Волині складали близько 10%. Приблизно 40% підпільників ОУН – вихідці з Центральної України. Останнім членом ОУН можна вважати пропагандиста М. Янковського, заарештованого в Дзержинську 1958 року».

Про діяльність ОУН на Сумщині повідомив Олександр ВОВК: «Кількість членства ОУН на Сумщині становила кількасот осіб. Важливо, що з приходом радянської влади діяльність націоналістичного підпілля не припинилася і тривала до кінця 1940-х років», — відзначив історик.

Співробітник Галузевого державного архіву СБУ к.і.н. Олександр ІЩУК представив на слуханнях унікальні документи, що висвітлюють діяльність ОУН на Півдні та Сході України. «У ГДА СБУ і в архівах обласних управлінь, — наголосив Іщук, — збереглися тисячі унікальних документів в яких міститься інформація про діяльність ОУН в Східній, Центральній та Південній Україні в 1941—1955 рр.» Олесандр Іщук також представив оригінали документів: карних справ, світлин, записів, що висвітлюють як діяльність ОУН на згаданих теренах, так і населення, що допомагало підпіллю.

Отже, як свідчать документи та найновіші наукові дослідження:

  1. Боротьба ОУН мала загальноукраїнський характер, вона охоплювала практично всі терени сучасної України.
  2. Початок роботи осередків ОУН на Сході та Півдні зумовлений діяльністю т.зв. «похідних груп» з Західної України.
  3. В лавах націоналістичного підпілля на Півдні та Сході активно боролися вихідці з цих земель, які становили абсолютну більшість членів місцевих організацій.
  4. ОУН проводила активну антинімецьку діяльність, за що її члени піддавалися жорстоким репресіям з боку німецьких каральних органів: сотні членів ОУН були запроторені до концтаборів чи розстріляні ґестапо.
  5. Діяльність ОУН не припинилася із відходом німців, головним завданням організації в радянській дійсності стало поширення національної пропаганди: в кінці 1940-х керівництвом визвольного руху почала реалізовуватися спеціальна операція «Орлик», суть якої полягала в розгортанні пропагандистської діяльності на Східній Україні.
  6. Останні спалахи націоналістичного руху на Півдні та Сході України згідно документів НКВД-МҐБ зафіксовано в кінці 1940-х, а в окремих місцевостях навіть в другій половині 1950-х рр.

Прес-центр ЦДВР,
за повідомленням Прес-центру СБ України
сdvr_lviv [at] yahoo.com
тел./факс: +38(032) 2994515
+38-063-6286869

, , ,

  1. Коментарів немає
(не буде опубліковано)
Підписатись на стрічку оновлення коментарів
  1. Трекбеків немає

SetPageWidth